Play off 2013

Bronzová radost brodských florbalistek

Víkend snů prožily florbalové juniorky 1.AC Uherský Brod. Odcestovaly do Prahy, kde v hale Tatranu Střešovice proběhly boje v závěrečné fázi prvoligové soutěže, v  play off. Opět po roce se  Broďanky probojovaly mezi osmičku nejlepších týmů republiky. Tentokrát odjížděly s vůlí porvat se o medaile. Věřily si více než minulých letech a průběh turnaje ukázal, že oprávněně.

1.liga juniorek je docela slušný kolos. Do soutěže vstupuje asi padesátka týmů, které jsou rozděleny do šesti divizí podle polohy v republice. V divizích se odehraje základní část, kdy týmy sehrají dvanáct zápasů. Nejlepší týmy poté postoupí do tří nadstavbových skupin, kde na ně čeká další porce dvanácti zápasů, tentokrát s výrazně kvalitnějšími soupeři. V této skupině se Broďankám dařilo náramně. Celou skupinu vyhrály a zajistily si tím  přímý postup do play off, který je vyhrazen pouze třem nejúspěšnějším týmům republiky. Ostatní se do play off probojovávali kvalifikačními zápasy. Do letošního boje o titul Mistra republiky se probojovaly tyto týmy: Tatran Střešovice, Elite Praha, Sokol Královské Vinohrady, WOOW Vítkovice, Bohemians Praha, FBC Židenice, FBC Liberec a 1.AC Uherský Brod.

Ve čtvrtfinále turnaje čekal na brodské hráčky tým Sokola Královské Vinohrady z Prahy. Papírově byl Uherský Brod favoritem. V tomto kole se hraje na dva zápasy.

1.AC UB – Sokol Královské Vinohrady   12:3

Broďanky se do soubojů v play off velmi těšily. Věřily, že prolomí prokletí prvního kola a letos poprvé v historii klubu postoupí do semifinále.

Soupeřky však Moravanky zaskočily rychlým prvním gólem. To však neměly dělat. Zvedla se gólová smršť. AC srovnalo už za 37 sekund a do konce třetiny nasázelo další čtyři góly. Zdeptaný soupeř nevěděl kudy kam.  Ani ve druhé třetině Brod nepolevil a nasypal dalších pět kousků. Bylo jasné, že průběžný stav 10:1 nabízí velmi dobré vyhlídky i do druhého zápasu. Tempo polevilo, Broďanky se šetřily a povolily soupeřkám dva laciné góly.

Góly 1.AC UB: Indrová 6x, Mošťková 3x, Zlámalová 2x, Pravcová

1.AC UB – Sokol Královské Vinohrady   7:4

Jestli něco brodské juniorky neumí, pak jsou to zápasy, kde o moc nejde. Náskok z prvního zápasu byl obrovský, soupeřky působily bezzubě a motivace k pohledné hře byla tatam. Hrál se udržovací florbal, který diváky nenadchnul, ale který přinesl jisté vítězství pro tým z Moravy.

Góly 1.AC UB: Indrová 3x, Pravcová 2x, Matějíčková, Kadlčíková

Semifinále:   1.AC UB – Elite Praha team Future    5:6

Hráčky věděly, že se už jistě zapojí do bojů o medaile. Proč ale nehrát o titul? Taková šance se jen tak nevyskytuje. Broďanky hnala touha po úspěchu. Přestože brzy obdržely branku, rvaly se dál a první třetinu vyhrály 3:2. I ve druhé části vše vycházelo. Brod hrál velmi únavnou variantu celoplošného presinku a věřil ve smrtící brejky. A ono to vycházelo. Pražanky zběsile útočily a Broďanky trpělivě a poctivě bránily. Stav po druhé třetině: 4:3 pro 1.AC.  Zápas rozhodla poslední pětiminutovka. Za dvě a půl minuty vstřelily pražské hráčky tři branky a unavený brodský tým již nenašel síly k obratu. Sen o finále se rozplynul, víra v medaili zůstala.

Góly 1.AC UB: Indrová 2x, Kadlčíková 2x, Mošťková

O třetí místo:   1.AC UB – Tatran team Děkanka   5:4

Ve světě českého florbalu není zvučnějšího jména než Tatran Střešovice. A právě tento celek , zklamaný z neúčasti ve finále, chtěl Broďanky smést ze hřiště. Hráčky 1.AC měly nevýhodu kratší pauzy mezi semifinále a bojem o třetí místo. Už rozcvičení jasně ukazovalo, že hráčky moc fyzických sil nemají a olepená a ovázaná těla prozrazovala celou řadu zranění.

Přesto si třináct brodských hráček nemohlo dovolit hrát proti dvacetičlennému soupeři nic jiného než celoplošnou, únavnou obranu. Pražská mašina se prostě nesměla dostat do obrátek. Jenže ani brodská kola se neroztáčela zrovna svižně. Už v osmé minutě Broďanky prohrávaly 0:2 a jejich výkon vadl. Živou vodou se stal šťasný gól Kadlčíkové z brejku. To byl mohutný impuls pro spoluhráčky. Vidíte, půjde to! A Brod začal šlapat. Proti němu stála horda kvalitních pražských hráček, plná hala pražských fanoušků a možná i pražští rozhodčí. Hrálo se velmi tvrdě. Některé zákroky Pražanek byly na pomezí kriminálních činů. Také Broďanky z únavy faulovaly. Dvakrát museli pořadatelé odnášet brodské hráčky z plochy. Na střídačce se spotřebovalo ohromné množství ledu, chladivých sprejů, tejpů a obinadel. V závěru měl trenér Brodu k dispozici pouze čtyři útočnice.

Stav 3:3. Brod je fyzicky na dně. Přesto se urvala Indrová a poslala své spoluhráčky do vedení. Praha šílela. Na brodskou bránu se valil útok za útokem. Fyzicky zdatné Pražanky týraly své soupeřky rychlou hrou. Broďanky byly zatlačeny před svou bránu a dřely nadoraz. Tatran zahodil obranné starosti za hlavu. Bezhlavě se vrhl do útočení. V této situaci se jako zjevení objevila v brejku brodská Matějíčková a nekompromisně zavěsila. Šest minut před koncem vedlo 1.AC nad slovutným Tatranem o dvě branky! Nastalo nekonečných šest minut. Hráčky děkovaly za každou sekundu, která je přibližovala k medaili. Zběsilé Pražanky skórovaly čtyři minuty před koncem. Rozpoutalo se florbalové peklo. Na střídačce Brodu už nebyla žádná nezraněná hráčka. Do hry se nevstupovalo podle stálých formací, ale podle zdravotního stavu. Tatran riskuje a hraje v šesti, bez gólmanky. Neúspěšně. 3-2-1-0! Juniorky 1.AC Uherský Brod poprvé v historii získaly medaili v první lize! Radost, slzy, objetí, pozdravy hrstce fanoušků. Hráčky prožívají svůj největší florbalový úspěch.

Góly 1.AC UB: Matějíčková 2x, Kadlčíková, Mošťková, Indrová

Tomáš Králík, trenér 1.AC, se ohlédl za uběhlou prvoligovou sezónou: „ Tenhle tým si medaile určitě zaslouží. V celé sezóně odehrál 28 ligových zápasů, z toho 23 vítězných a jen třikrát odešel poražený. Je až neuvěřitelné, že se dá odehrát medailová sezóna jen s dvanácti hráčkami. Holky konečně prodaly zkušenosti, jež získaly v obrovském množství kvalitních zápasů, které v minulosti absolvovaly. Téměř celý tým je tvořen partou holek z jedné třídy ZŠ Pod Vinohrady. Lidsky si sedly a drží partu i teď, kdy se rozeběhly po středních školách. Mám obrovskou radost a hrozně jim přeji úspěch. Když jsem viděl, v jaké fyzickém stavu dohrávaly zápas o bronz, tak mě to dojímalo. “

Sestava 1.AC Uherský Brod: Omelková (G), Slezáková (G), Mandová  (C), Indrová, Matějíčková, Mošťková, Kadlčíková, Pravcová, Zlámalová, Madajová, Loskotová, Marková, Uškrtová

Trenér: Tomáš Králík,   vedoucí týmu: Martin Šubík